На рахунок теми коронавірусу ми писали вже багато, особливо про закупівлі засобів індивідуального захисту. Звичайно, з початком пандемії коронавірусу значно підвищилась кількість закупівель на катетори, шприци, маски, але що ж трапляється з ними після використання?
Відповідно до Закону медичні відходи є небезпечними, тому просто вивезти їх на смітник неможливо, то що ж тоді з ними роблять?
З початком пандемії коронавірусу кількість медичних відходів збільшилась вдвічі, але не всі відходи утилізують відповідно до ліцензійних умов.
Держекоінспекція запланувала проведення позапланової перевірки суб’єктів господарювання у сфері поводження з медичними відходами. Ми з нетерпінням чекаємо результатів цих перевірок, особливо рекомендуємо перевірити найбільші підприємства.
Ми провели аналіз того, як цього року за коронавірусною процедурою купували послуги з утилізації медичних відходів. Що ж з цього вийшло, читайте нижче.
Послуги із поводження з медичними відходами КМУ додав до переліку того, що можна купувати за процедурою COVID-19 тільки 1 грудня, але послуги для утилізації почали закуповувати ще до 10 грудня. Мова йде про збирання, перевезення, оброблення та утилізацію медичних засобів.
Замовники уклали 51 договір за процедурою COVID-19 на понад 1 млн грн. Багато з цих процедур були вартістю до 50 тисяч гривень і були укладені напряму, а отже не було позначки COVID. Також є випадки, коли мали провести спрощені закупівлі, а н напряму, тому на таких Замовників можуть накласти штрафи від 25 до 51 тис. грн.
Згідно аналізу, станом на 12 січня в Україні уклали 104 коронавірусні договори на закупівлю послуг з утилізації медвідходів вартістю більш, ніж 3 млн грн ,але це не є велика сума, порівнюючи з масштабами країни.
Які підприємства закуповували ці послуги?
Одна із найбільших компаній в Україні, послугами якої користуються багато підприємств, а особливо в Одеській області НВК УкрЕкоПром. Їх послуги закупили вартістю 1,6 млн гривень. Це одна з перших компаній, яка отримала ліцензію на утилізацію медичних відходів ще в 2016 році.
Але є одна неприємна історія, яку пов’язують з цим підприємством. Компанію підозрювали в забрудненні навколишніх земель, а саме транспорт, який «Укрекопром» найняв для перевезення забрудненої хімікатами води, злив рідину в Миколаївській області на непризначеній для цього території.
Але, незважаючи на цей інциндент, компанія є однією з найбільших постачальників в Україні послуг по утилізації відходів. Послугами цієї компанії також користуються 12 регіонів країни.
Варто зазначити також про інші підприємства, послугами якими користуються по всій Україні, сюди входить:
- ТОВ «Екологічні переробні технології» продало своїх послуг по Україні на 245,58 тисячі гривень.
- Також частку за утилізацію медичних відходів має й ТОВ «А-Енерго», яке підписувало ковідні контракти із замовниками Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
- ТОВ «Екорадіоконтроль» продало свої послуги здебільшого для Волинської обласної клінічної лікарні, але відповідної ліцензії на утилізацію медичних відходів не має. Тому в договорах передбачає перевезення та збереження зібраного сміття, знищенням же якого буде надалі займатись інше підприємство, але за кошти «Екорадіоконтролю».
- ТОВ «Укрмітбест», які свої послуги надає для медзакладів Білої Церкви та Києва на суму 146,44 тисячі гривень. Фірма спеціалізується на «збиранні небезпечних відходів».
- ТОВ «Еко Нова», яке теж продає свої послуги більше ніж на сотні тисяч гривень, але раніше, у 2017 році за ліцензійних умов вже втрачала право на провадження господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. Але ситуація вирішилась, тому компаній працює зараз.
- ТОВ «Олестас Еко» з міста Черкаси. Власник – Олександр Чуприна, який окрім бізнесу бере активну участь в політичному житті регіону та навіть тричі балотувався до Верховної Ради України.
Порівнюючи з минулим роком, закупівель по утилізації відходів стало значно більше, але, можливо, раніше тако закуповували ці послуги, але не зазначали це в своїх звітах. Наприкінці листопада 2020 року такі закупівлі стало можна проводити за ковідною процедурою.
Ми розуміємо, що кількість коронавірусних закупівель зростає, т ми радимо Вам дуже обережно підходити до вибору Постачальника, щоб точно знати, що у Вас буде безпечна співпраця.
Наразі Державна екологічна інспекція України перевіряє підприємства, і завдяки системі електронних закупівель Prozorro це робити значно простіше, тому ми з радістю з ними співпрацюємо та раді допомогти, щоб Ви могли купувати такі послуги та бути впевнені, що все буде безпечно.
При написанні статті використані матеріали dozorro.org