Солодке життя: як дітям купують новорічні солодощі в Prozorro

10.01.2022 15:50
0
Поділитися на facebook
Поділитись
woman-trying-choose-category-food_23-2148568281

У період новорічних свят для дітей намагаються зробити свято і вдома, і в дитсадках, і в школах. Досить часто на привітання в класі чи групі гроші збирають батьки – на них закуповують і вручають подарунки — до Дня Святого Миколая чи Нового Року. На батьків, які із такою практикою не погоджуються, часто тиснуть. Але все більше людей усвідомлюють, що будь-які благодійні внески та примус у школі зовсім не обов’язкові.

Забезпеченням шкіл і дитсадків займається місцева влада. Хоча насамперед ми очікуємо фінансування ремонтів, харчування, підручників, спортивного інвентаря тощо, солодкі подарунки для дітей також купують за бюджетні кошти. Вони можуть бути призначені або просто для навчальних закладів, або для дітей із сімей у скрутному становищі.

У 2021 році через Prozorro заклади освіти придбали понад 774 тис. солодких  новорічних наборів на 64 млн грн.

Лідерами по закупівлях солодких подарунків цьогоріч стали:

  • Харківщина – 163 тис. наборів на 16,1 млн грн;
  • Одещина – 139 тис. наборів на 8,9 млн грн;
  • Вінниччина – 92 тис. наборів на 6,1 млн грн;

 

Вартість одного новорічного подарунка загалом залежить від його складу і ваги. Не можна стверджувати, що замовники однієї області переплачують, якщо вони купили однакову кількість солодких наборів дорожче, ніж їхні колеги з іншого регіону. Насамперед, це може свідчити, що вони просто купували різні солодощі.

В цілому набори важать від 250 грамів до 1 кг, однак найчастіше купують упаковки по 300-500 г. У середньому вони коштували державним структурам по 45-95 грн. 

Проте, інколи ціни на, здавалося б, схожі замовлення суттєво відрізнялися. Найдорожчі подарунки –  «Рюкзачок Тигреня» по 510 грн купили в Закарпатській області. До складу такого набору входить рюкзак і двадцять різновидів цукерок.  Найдешевші подарунки по 20 грн придбав Відділ освіти Новопсковської селищної ради. Що входить до такого набору – незрозуміло, оскільки специфікація договору не містить детального переліку солодощів.

Найпоширенішою проблемою в таких закупівлях є те, що замовники оприлюднюють на Prozorro звіти та договори, за якими неможливо розібратися з товаром: які саме цукерки придбали, скільки їх в упаковці, хто виробник. Така ситуація склалася, приміром, на закупівлях Турбівського ясла-садку №2 (Вінницька область), відділу освіти, молоді та спорту Рожнятівської селищної ради (Івано-Франківська область), Комарівської загальноосвітньої школи-інтернату (Чернігівська область).

Хоча новорічні подарунки і купують коштом місцевого бюджету, інколи до їхнього складу входить листівка з привітанням, або ж на самому подарунку міститься привітання від місцевих чиновників. Така практика була досить поширеною в Харкові та Полтаві. Минулого року, на придбаних у Харкові новорічних подарунках був напис: «З Новим Роком та Різдвом Христовим! Харківський міський голова Геннадій Кернес». Цікаво, що такі подарунки почали купувати навесні — задовго до місцевих виборів, які могли змінити ім’я мера міста. У 2021 році переможець торгів на закупівлю новорічних подарунків повинен був «додати до кожного подарунку кольорову вітальну листівку, надруковану на мелованому папері за рахунок Учасника. Текст та дизайн листівки для друку буде наданий переможцю торгів окремо». 

Цього року у Полтаві на сесії міської ради депутати пропонували внести на порядок денний проєкт рішення про заборону розміщення політичної реклами чи прізвищ на подарунках. Однак цю ініціативу не підтримали інші народні обранці. 

Якщо ви хочете перевірити новорічні закупівлі конкретної установи чи навчального закладу, скористайтеся публічним модулем аналітики BI Prozorro чи мапою закупівель шкіл. Можливо, школа чи садочок вашої дитини вже придбали новорічні подарунки. Звісно, батьки можуть організувати вручення подарунків і самостійно. Однак пам’ятайте, що таку ініціативу треба узгодити між усіма батьками в класі чи групі, а здача коштів має бути добровільною. Можливо, разом з іншими батьками ви вирішите замінити цю солодку традицію на нову і запропонуєте витратити гроші на щось ще. 

 

Автор статті – Ярослав Пилипенко

Джерело 


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку