Море відкладається: чому Київ не зміг вчасно відправити дітей на оздоровлення

28.07.2021 08:47
0
Поділитися на facebook
Поділитись
Дизайн без названия (68)

   Щороку багато дітей цілої низки пільгових категорій отримують можливість оздоровитись та відпочити влітку за державні кошти. Київська міська влада, яка сплачує за відпочинок дітей, у 2020 оздоровила 2184 дитини, а в поточному році планує відправити на відпочинок приблизно 5000 пільговиків.

   З міського бюджету сплачується перебування дітей у  літніх таборах, розташованих під Києвом, в Карпатах, на Закарпатті і на узбережжі Чорного моря. Опікується цим процесом департамент молоді та спорту КМДА. Крім пільговиків, департамент також організовує відпочинок дітей з міських творчих колективів і спортшкіл.  

   Департамент цього року оголосив декілька закупівель послуг оздоровлення дітей. Успішно підписати договори вдалося за трьома з них:

  • відпочинок спортсменів на морі — 18,87 млн грн, виграло ТОВ “Прибрежний”
  • оздоровлення в Київській області — 10,89 млн грн, виграло ТОВ КЗОЦ “Пролісок”); 
  • відпочинок у горах — 1,89 млн грн, виграло ТОВ “Лаяр Сіті”.

   Найбільша закупівля на 22,05 млн грн на відпочинок пільговиків на морі поки що не відбулася. 

   Закупівлю послуг відпочинку в дитячих закладах на узбережжі Чорного моря оголосили ще в березні цього року. Планувалося отримати путівки для 1400 дітей (три зміни впродовж всього літа) вартістю понад 22 мільйони гривень. Закупівлю оголосили одним лотом, тобто всі київські пільговики мали відпочивати в одному приморському закладі. Зважаючи на кількість дітей на зміну, це має бути досить великий будинок відпочинку.

   У закупівлі були вимоги до місткості закладу, технічні і безпекові умови, а також — вимога на наявність власного або орендованого пляжу (виключно в акваторії відкритого моря). Крім цього, у тендерну документацію вписали ще й низку нецінових критеріїв. Вони необов’язкові для бізнесу, але, якщо пропозиція учасника відповідатиме цим критеріям, він матиме певну відсоткову перевагу на торгах. 

   Перелік нецінових критеріїв у цій закупівлі був чималим:

  • відстань від закладу до моря до 600 м — 10%; 
  • наявність сучасної зони активного відпочинку (гімнастичного містечка, мотузкового парку, скеледрому, смуги перешкод, лазертаг арени або лазерного пейнтболу тощо) — 8%; 
  • футбольне поле — 4%; 
  • наявність сучасної зони творчого дозвілля (тематичних класів, студій та майстерень, танцювального залу, обладнаного хореографічним верстатом і дзеркалами, медіапростору з аудіосистемою JBL, світловим лазерним шоу, бездротовою аудіо передавальною апаратурою тощо) — 4%; 
  • сучасна зона активного відпочинку, майданчика для бойових єдиноборств (татамі, килим тощо) — також по 4%.

 

   Саме ці специфічні критерії та деякі обов’язкові вимоги загальмували перебіг закупівлі на самому початку. 

   Після оголошення тендеру один з учасників звернувся до замовника із вимогою прибрати дискримінаційні, на його думку, умови тендерної документації: починаючи від розташування закладу (узбережжя Чорного моря) і до критеріїв щодо обладнання. 

   Проте ці вимоги бізнесу замовник не задовольнив. Ймовірно, їх подавало ДП “Південь-Курорт-Сервіс”, адже саме це підприємство згодом оскаржило закупівлю в Антимонопольному комітеті. АМКУ виніс такі рішення: скаргу на умову щодо власного пляжу виключно в акваторії моря — не задовольнив, скаргу щодо широкого використання нецінових критеріїв — задовольнив.

   Своє рішення комітет обґрунтував тим, що визначених замовником нецінових критеріїв немає у відповідному переліку в законодавстві. Але це досить спірне питання. АМКУ вважає, що перелік нецінових у Законі “Про публічні закупівлі” вичерпний, тоді як Міністерство економіки має протилежну позицію.  

   Після фінального рішення АМКУ нецінові критерії довелося забрати із закупівлі. Тільки навіть тут робота органу з цим тендером не закінчилася.

   ДП “Південь-Курорт-Сервіс” оскаржило також той факт, що його пропозицію відхилили, а от конкурентів: Оздоровчо-спортивний табір “Лісотехнік” та ПП “Миколаїв-Контраст” — допустили до аукціону. Документи цих учасників і справді не повністю відповідали вимогам. Другу частину скарги АМКУ задовольнив, тому всі пропозиції на цьому аукціоні виявилися відхиленими. Відповідно, тендер автоматично скасували. 

   У 2019-2020 роках ДП “Південь-Курорт-Сервіс” виграло п’ять тендерів департаменту молоді та спорту загальною вартістю майже 30 млн. грн. Тобто, раніше послуги замовника повністю задовольняли. Але пропозиція учасника не відповідала вимогам: згідно з державними нормами, діти на оздоровленні можуть жити у максимум 3-поверхових корпусах, а підприємство хотіло розмістити частину пільговиків у 8-поверховій будівлі. Крім цього, “Південь-Курорт-Сервіс” не має власного чи орендованого пляжу в акваторії Чорного моря — його заклад розташований на березі лиману, до моря йти приблизно 1 км.

   Натомість два інші учасники цієї проблемної закупівлі — Оздоровчо-спортивний табір “Лісотехнік” Національного лісотехнічного університету та ПП “Миколаїв-Контраст” — взагалі не мали досвіду співпраці з департаментом молоді та спорту КМДА. “Лісотехнік” не отримував замовлень на київському ринку цих послуг від бюджетних установ. А “Миколаїв-Контраст” лише двічі вигравав в цьому регіоні, в 2017 році у тодішнього департаменту освіти, науки, молоді та спорту КМДА. 

   А от дитячий заклад останньої фірми, табір “Маяк” в селі Рибаківка Миколаївської області, відповідає багатьом критеріям, які застосував департамент КМДА в скасованій закупівлі. Це і відстань до пляжу, і низка характеристик спортивних майданчиків (є скеледром, мотузковий парк, боксерський ринг) та зон відпочинку з мультимедійною технікою. 

   Підсумок цієї закупівлі підбили вже наприкінці червня. І нову закупівлю на ті самі  послуги департамент оголосив 29 червня. Але тепер відпочинкова закупівля містить лише обов’язкові критерії, і переможця визначатимуть тільки за ціною. Також змінився перелік вимог до закладу, а закупівля розбита на три лоти: відпочинок в Херсонській області, Одеській, та останній — в Херсонській і Миколаївських областях. Збільшилася також кількість дітей в заявці — тепер це 2100 відпочивальників (за ту саму очікувану вартість). Отже, підсумок не дуже втішний.

   Зараз вже середина липня, а закупівля перебуває лише на етапі подання пропозицій. Поки що аукціон призначений на 3 вересня (дату автоматично визначила система, однак вона ще може змінитися). Тобто тепер орієнтовні дати дитячого відпочинку — літнього, на морі — це насправді кінець серпня та вересень.

   Ситуацію з літнім відпочинком дітей пільгових категорій на морі для DOZORRO прокоментували в департаменті молоді та спорту КМДА:

   “Морський відпочинок у вересні дійсно технічно складний, оскільки у дітей вже починається навчальний процес. Ми проводили з цього приводу (ситуації з вимушеним переносом відпочинку через оскаржену закупівлю) консультації з райдержадміністраціями, які надають списки пільговиків на відпочинок, і нам висловили побажання максимально наблизити дати заїздів до кінця серпня — початку вересня. Наразі ми сподіваємося, що зможемо організувати процес так, щоб основна маса дітей потрапила на заїзди з 20 серпня, тоді вони втратять лише кілька днів нового навчального року, — розказав начальник відділу спортивного резерву, фізкультурно-масової та оздоровчої роботи департаменту Святослав Сирота. — Кінцевий термін подання пропозицій в новому тендері — 30 липня. Якщо ми встигнемо оперативно їх розглянути і цим же днем зробити протокол, то далі всі етапи закупівлі завершуються впродовж 20 днів і вже в серпні ми починаємо відправку дітей.”

 

   Автор статті – Леся Падалка 


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку