Кабмін затвердив граничні торговельні надбавки на бензин та дизель: що робити замовникам

22.06.2021 10:02
0
Поділитися на facebook
Поділитись
Подання пропозицій на Запит ціни пропозиції в Prozorro Market (5)

   14 травня 2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 474 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 і від 9 грудня 2020 р. № 1236» (далі — Постанова № 474), за якою на період дії карантину встановлено граничний рівень торговельної надбавки на автомобільне пальне, а саме в розмірі:

  • не більше 7 гривень з урахуванням ПДВ, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
  • не більше 5 гривень з урахуванням ПДВ, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.

   У цьому документі міститься порядок визначення та опублікування середньої вартості 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних. 

   Що означає ця постанова для публічних закупівель?

   Насправді замовникам публічних закупівель не треба робити абсолютно нічого, оскільки сфери публічних закупівель Постанова № 474 взагалі не стосується! Вона не містить обмежень щодо кола осіб, яких вона стосується, тож негайно переглядати ціни за чинними договорами та коригувати умови оголошених процедур закупівель не потрібно. 

   Регулювання цін у нашій державі встановлені Законом України «Про ціни і ціноутворення». Відповідно цього Закону, торговельна надбавка (націнка) — сума витрат суб’єкта господарювання, що пов’язані з обігом товару та здійснюються в процесі його продажу (реалізації) у роздрібній торгівлі, та прибутку. Гранична торговельна надбавка (націнка) є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб’єктом господарювання під час реалізації товару в роздрібній торгівлі.

   Отже, гранична торговельна надбавка встановлюється виключно для операцій роздрібної торгівлі. Роздрібна торгівля — це реалізація товарів споживачам на загальних, однакових для всіх умовах згідно з публічним договором. 

   Нагадаємо, що відповідно до статті 633 Цивільного кодексу України, публічний договір – це договір, у якому одна сторона — підприємець взяла на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв’язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги, і підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності в нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг).

   Тому, встановлені Постановою № 474 граничні торговельні надбавки, які нараховуються до середньої вартості 1 літра дизельного палива та автомобільних бензинів, застосовуються лише у сфері роздрібної торгівлі.

    А у сфері публічних закупівель виключно оптові поставки пального, причому на умовах не публічного, а господарського договору, ціна якого визначається, як правило, на конкурсних засадах у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі».

   Відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», відносини, пов’язані із сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом. Постанова № 474 не є складовою законодавства про закупівлі, а тому не підлягає застосуванню під час проведення придбання товарів, робіт та/або послуг відповідно до Закону «Про публічні закупівлі».

   Отже, Постанова № 474 не є підставою і для перегляду ціни товару за вже укладеними договорами про закупівлю. А також, спричинені Постановою № 474 коливання цін на роздрібному ринку дизельного палива та бензинів автомобільних навіть не будуть враховуватися для цілей застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі (тобто для збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі її коливання), оскільки такі коливання будуть на роздрібному ринку, а публічні закупівлі — це ринок оптових поставок.

 

   Автор статті – кандидат юридичних наук, член редакційної колегії журналу “Радник у сфері державних закупівель” Анастасія Матвійчук


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку