Детальні роз’яснення про країну виробника товару. Як це буде діяти на практиці

19.11.2021 11:00
0
Поділитися на facebook
Поділитись
Дизайн без названия (68)

Нещодавно, 10 листопада 2021 року, набули чинності зміни до Закону, які передбачають, що при публікації звіту про виконання договору Замовник обов’язково має вказувати країну походження товару. І це стосується кожної номенклатурної позиції окремо. 

Нагадаємо декілька важливих моментів.

Країна походження Обов’язково має вказуватися:

  • тільки при закупівлі товару;
  • тільки при  публікації звіту про виконання договору. 

Технічно це реалізовано таким чином. При публікації звіту Замовник може зазначити країну виробника по кожній позиції, обравши із запропонованого переліку. 

На нашому майданчику це виглядає так:

Зверніть увагу! Оскільки закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі (ст. 58 ЦКУ), країну походження товару потрібно зазначати у звітах, які опубліковані після 10.11.2021. 

Наприклад, якщо закупівля була оголошена минулого року, а звіт публікується після 10.11.21, то вказувати країну потрібно обов’язково.  

Здавалося б, що все зрозуміло, але на практиці виникають деякі питання. Ми вирішили розібратися по кожному з них і ділимося з вами.

Що робити, якщо у однієї номенклатурної позиції різні виробники?

Наведемо приклад. Договір про закупівлю підписаний на одну номенклатурну позицію – систематичне постачання молока протягом року. Але в Учасника періодично змінюються постачальники, і вони з різних країн – з України або з Польщі. Яку країну вказувати у звіті, якщо номенклатурна позиція одна? 

Ми зв’язалися з представниками Прозорро, і вони відповіли нам так.  Після виконання договору в повному обсязі Замовник рахує кількість поставок і вказує ту країну виробника, з якої поставок було пропорційно більше. Це не буде вважатися помилкою. 

Що буде, якщо Замовник не вкаже країну виробника у звіті? Які наслідки? 

Оскільки Закон прямо зобов’язує вказувати таку інформацію (ч.1 ст.42), то невиконання тягне за собою негативні наслідки. У разі порушення законодавства про закупівлі, санкції визначає Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст.164-14). В нашому випадку – це штраф від 100 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в залежності від виду порушення. Тобто, від 1700 грн до 170 000 грн. 

Стаття 164-14. Порушення законодавства про закупівлі

Порушення порядку визначення предмета закупівлі; несвоєчасне надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації; тендерна документація складена не у відповідності із вимогами закону; розмір забезпечення тендерної пропозиції, встановлений у тендерній документації, перевищує межі, визначені законом; неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом; порушення строків розгляду тендерної пропозиції –

тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації –

тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п’ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження за результатами розгляду скарг суб’єктів оскарження, подання яких передбачено законом, –

тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Укладення договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених законом, –

тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А от що буде, якщо Замовник у звіті вкаже країну виробника, але вкаже невірно? Чи буде він нести відповідальність? 

Тут трошки цікавіше. У Законі прямо зазначений обов’язок вказати країну виробника, але нічого не написано про те, що ця інформація має бути правдива. А отже, якщо Замовник невірно вкаже країну, то відповідальність за це не передбачена. В тому числі і у статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Наразі, Мінекономіки також не надає роз’яснення по цьому питанню. Можливо, найближчим часом на нас чекають зміну до КУпАП або новий лист від Мінекономіки. Поки що це питання залишається відкритим. 

Як вказувати країну виробника безпосередньо у самому звіті?

Тут ми можемо дати кілька порад і навести приклади.

Якщо ви тільки плануєте закупівлю, подбайте заздалегідь про звіт. Ми рекомендуємо замовникам передбачити у проєкті договору окремий пункт, у якому буде зазначатися країна походження товару. Або це може бути додаток до проєкту договору у вигляді специфікації, де буде вказана країна походження по кожному товару.

Приклад 1

 

ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. У порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов’язується здійснити постачання 18 примірників програмного забезпечення 48180000-3 – Пакети медичного програмного забезпечення за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника (країна походження – Україна).

 

Приклад 2

СПЕЦИФІКАЦІЯ

 

№ 

Найменування товару

Кількість

Ціна за одиницю

  Країна походження

     

 

Якщо ви не подбали про цей момент заздалегідь, то можете оформити звіт на прикладі нижче. 

 

Приклад 3 

 

Звіт про виконання договору про закупівлю

  1. Унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі*, присвоєний електронною системою закупівель, або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (у разі застосування переговорної процедури закупівлі) : ___________________

 

  1. Дата укладення договору про закупівлю: ___________________

 

2.1. Номер договору про закупівлю: ___________________

 

  1. Ціна в договорі про закупівлю;

 

     4.Найменування замовника: ____________________

 

4.1.Місцезнаходження  замовника:__________________

 

4.2. Ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань:__________________

 

4.3.Категорія замовника: ___________________

 

  1. Найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові (для фізичної особи) учасника, з яким укладено договір про закупівлю: ___________________

 

  1. Ідентифікаційний код учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань або реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг, з яким укладено договір про закупівлю: ___________________

 

  1. Місцезнаходження (для юридичної особи) або місце проживання (для фізичної особи) учасника, з яким укладено договір про закупівлю: ___________________

 

7.1. Номер телефону учасника, з яким укладено договір про закупівлю: ___________________

 

  1. Назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) : ___________________

 

  1. Кількість товарів, виконання робіт чи надання послуг: ___________________

 

9.1. Місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг : ___________________

 

9.2. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: ___________________

 

  1. Строк дії договору про закупівлю: ___________________

 

  1. Сума оплати за договором про закупівлю: ___________________

 

  1. Причини розірвання договору про закупівлю, якщо таке мало місце: ___________________

 

  1. Країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі – у разі закупівлі товару: _____________________ **

 

Звіт про виконання договору про закупівлю може містити іншу інформацію.

 *зміни згідно із Законом № 1530-IX від 03.06.2021

**зміни згідно із Законом № 1812-IX від від 19.10.2021

 

Сподіваємося, що по цьому питанню все стало більш-менш зрозуміло. А якщо з’являться якісь зміни, ми обов’язково будемо тримати вас в курсі закупівельних подій.

 

Автор статті – Катерина Ковиліна


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку