Депутати знову хочуть витратити десятки мільярдів гривень поза тендерами

28.12.2021 11:15
0
Поділитися на facebook
Поділитись

ВРУ підтримала законопроєкт 6273, який дозволяє будувати Дністровську ГАЕС та ремонтувати компресорні станції газопроводів за переговорною процедурою. Наразі законопроєкт очікує на друге читання.

Дністровська гідроакумулююча електростанція (ГАЕС) — масштабний проєкт, який зводять у 3 черги. За задумом, станція має стати найбільшою в Європі. ГАЕС передбачає 7 гідроагрегатів — це конструкції з турбін і генераторів електричної енергії, з яких працює поки тільки 3 агрегати, 4-й ще будують. Щоб добудувати його до кінця, тільки згідно з кошторисом, потрібно ще 2,9 млрд грн. А будівництво агрегаторів 5, 6, 7 коштуватиме близько 8 млрд грн.

Попередні черги щонайменше частково також будували за переговорними процедурами. Загальна вартість договорів, які уклали в часи Prozorro, сягнула 11,7 млрд грн. Генеральний підрядник — консорціум «Науково-виробниче об’єднання «Укргідроенергобуд». Цієї осені правоохоронні органи повідомили про розслідування розтрат бюджетних коштів на будівництві попередніх агрегатів: СБУ — про 20 млн грн, Нацполіція — про 60 млн грн. У корупційних схемах брали участь службовці ПрАТ «Укргідроенерго», «Укргідроенергобуд» та ще один підрядник.

Скільки грошей піде без тендерів на станції газопроводів, оцінити важче. Там без конкуренції пропонують дозволити купувати роботи, необхідні для ремонту, модернізації чи реконструкції 18 компресорних станцій. Придбати їх можна буде лише в підприємства, яке виробляє газотурбінне обладнання і включене до  переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Ймовірно, йдеться про ДП “Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект»”. 

Зараз у Prozorro можна знайти закупівлі від декількох десятків мільйонів гривень до понад 2 млрд грн. Водночас конкуренція на них є: як-от на тендер для реконструкції підстанції КС “Долина” прийшло 7 учасників.

Проведення закупівель для ГАЕС та станцій газопроводів за переговорною процедурою хочуть обмежити в часі до 1 жовтня 2022 року. Однак депутати пропонують дозволити надалі збільшувати суму укладених договорів до 50%.  

“Спроб вивести закупівлі з-під конкурентних тендерів стає все більше. Наче після того, як це вдалося зробити одним, так само захотілося всім. І це дуже небезпечно — йдеться про мільярди гривень платників податків, які хочуть розподіляти в ручному режимі” — коментує ситуацію заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проєктів ТІ Україна Іван Лахтіонов.

 

Джерело


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку