Актуальна інформація щодо оскарження відміни закупівлі

19.07.2021 15:27
0
Поділитися на facebook
Поділитись

   Завдяки можливості оскарження відміни тендера постачальники  тепер мають шанс повернути процедуру закупівлі, яку выдмынив замовник. Така скарга має бути подана протягом 10 днів з дня відміни Замовником процедури закупівлі, тобто протягом 10 днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав. Після закінчення цих термінів система автоматично блокує можливість подати скаргу. 

   Скільки відсотків скарг на відміну задовольняє АМКУ?

   З 19 квітня 2020 року по 28 лютого 2020 року 191 скаржник подав 260 скарг на відміну закупівлі у 282 лотах. На інфографіці нижче вказано, як завершилися такі закупівлі. Якщо учасники подали декілька скарг на відміну в межах одного лота, враховувався результат лише останньої. Щодо 26 скарг Колегія АМКУ все ще не ухвалила рішення станом на 19 березня 2021 року. Отже, всі ці лоти мали активний статус. В усіх випадках, коли скаргу не задоволено або відхилено, замовник все ж таки остаточно скасував закупівлю.

   Статуси скарг на відміну

   Відсоток задоволених скарг на відміну — майже 81%, тобто успішно оскаржити відміну є дуже великий шанс. 

   Нижче показано, що відбувається із закупівлями після успішного оскарження відміни закупівлі.

    Ймовірність успішного оскарження відміни становить 90%.

   Прогнозована ймовірність того, що постачальником успішно завершеного лота стане саме скаржник — 93%. Прогнозована ймовірність успішного виконання такого договору — 91%.

   Етап після успішного оскарження відміни є найбільш «ризиковим» для учасника, оскільки в багатьох випадках замовники все одно повторно скасували закупівлю. Остаточна частка таких закупівель може становити 57 % від усіх лотів із задоволеними скаргами на відміну. 

   Повторне скасування закупівлі могло бути як правомірним, так і ні, отже точно не можна сказати, у скількох випадках замовники зробили це законно.

   Якщо ж лот з оскарженням відміни успішно завершився, скаржник майже гарантовано ставав постачальником і отримував оплату. Приблизно 30-35% скасованих лотів може успішно завершитися, незважаючи на те, що замовники обгрунтували необхідність їх скасувати.

   А тепер пропонуємо переглянути випадки незадоволення скарг на відміну закупівлі. 

   Випадки, коли Колегія АМКУ не задовольнила скарги на відміну закупівлі:

   У той самий досліджуваний період представники бізнесу подали 260 скарг на відміну закупівлі. 20 з них (8%) за результатами розгляду не були задоволені.

  Ще чотири скарги на відміну були відхилені, оскільки не відповідали вимогам Закону. В одному випадку система визначила скаргою на відміну скаргу, що була подана на умови тендерної документації вже після скасування закупівлі.

   У 15 випадках з 20 замовники скасовували закупівлю через скорочення видатків або через відсутність подальшої потреби в закупівлі. В більшості з них замовники надали Колегії АМКУ документи, що підтверджують причину скасування закупівлі: довідку про зміну до кошторису на 2020 рік, довідку про зміни до плану асигнувань, Додаток № 2 до висновків райдержадміністрації по змінах до кошторисів та розписів асигнувань головних розпорядників коштів тощо.

   Важливою проблемою в оскарженні відміни є те, що замовник може мати правомірну підставу для скасування закупівлі, але не надати відповідні пояснення та документи учасникам закупівлі. Учасники сприймають таку ситуацію як порушення, подають скаргу, сплачують за неї кошти та витрачають як власний час на оскарження, так і час замовника. При цьому в частині випадків замовники дійсно мали документи, які підтверджують правомірність скасування закупівлі. Якби вони одразу опублікували їх разом з повідомленням про скасування закупівлі, це могло б зекономити час і гроші, а також зменшити навантаження на Колегію АМКУ. 

   Можуть трапитися різні ситуації, коли закупівля скасована правомірно, але важливо опублікувати відповідне обґрунтування. Це зробить рішення замовника більш прозорим і зрозумілим, а також, можливо, зменшить кількість скарг на відміну. 

   Потенційні проблеми зі скаргами на відміну: 

  • у разі визнання рішення про відміну тендеру неправомірним, окремі замовники повторно скасовують закупівлю; 
  • трапляються випадки, коли після рішення Колегії АМКУ повернутися до розгляду пропозиції учасника замовники залишають лот активним й не оцінюють пропозиції; 
  • окремі замовники можуть не виконати рішення Колегії АМКУ про внесення змін до тендерної документації і перейти на етап аукціону зі «старою» версією документації. Потім невиконання рішення Колегії АМКУ може використовуватися як законний привід для скасування закупівлі.

 

   Джерело: ДП “ПРОЗОРРО”


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку