Продаж майна на електронних аукціонах Прозорро та Сетам

14.12.2020 14:16
0
Поділитися на facebook
Поділитись
Добавить основной текст (4)

   Сьогодні в Україні під контролем держави діє дві платформи з продажу майна шляхом проведення електронних аукціонів: ProZorro.Продажі  та СЕТАМ.  Розберемо кожну.

   ProZorro.Продажі – це державне підприємство, яке адмініструє електронну торгову систему з продажу державного та комунального майна, а також слугує центральною базою даних для електронних торгів. Проект ProZorro.Продажі був створений у 2016 році за ініціативи Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національного Банку України. Головна мета реформи держпродажів – прозорий, швидкий та ефективний процес продажу активів державної та комунальної власності з високим рівнем громадського контролю та запобіганням корупції.

   Що ж можна придбати чи продати через дану систему?

   На сайті ProZorro.Продажі визначені наступні напрямки діяльності:

 • Активи банків, що перебувають в стадії ліквідації (Фонд гарантування вкладів фізичних осіб);
 • Майно державних та комунальних підприємств;
 • Мала приватизація;
 • Оренда нерухомості;
 • Оренда земельних ділянок;
 • Банкрутство;
 • Активи Укрзалізниці;
 • Активи Укроборонпром;
 • Продаж необробленої деревини;
 • Продаж майна приватної форми власності.

   Всі ці напрямки можна розділити на два основних: Перший великий напрямок – це активи банків, що ліквідуються (ФГВФО), що відноситься до так званої процедури ЦБД1. Другий великий напрямок – це продаж активів державної та комунальної власності, так звана ЦБД2.

   Що з таке банківські активи?

   За 3 роки через систему ProZorro.Продажі проведено більше 218 тис. аукціонів. Основну частину активів складають права вимоги за кредитними договорами. Шляхом проведення аукціонів відбувалось відступлення прав вимог за кредитними договорами. Завдяки чому даний вид активу користувався та користується попитом серед покупців, а беручи до уваги, що умовами аукціону передбачено зниження початкової ціни до 80% (голландський аукціон) то інтерес збільшується в рази. Що ж стосується іншої частини активів банків, то вона на нашу думку ще цікавіша – банківська нерухомість. Свого часу кожен банк змагався за свого клієнта, а тому намагався максимально бути зручним та ближчим до нього, саме тому відділення банку з’являлись в найбільш привабливих місцях міста (з точки зору ведення комерційної діяльності). Завдяки цьому колишні відділення банку розлітались на аукціонах як «гарячі пиріжки». І це не дивно, в той час як бізнес в сфері надання послуг розвивається, а приміщення перших поверхів на центральних вулицях міста вже розкуплені, то це чи не єдиний шанс прикупити «ексклюзивну» нерухомість ще й за вигідною ціною. Окрім колишніх відділень банку на аукціонах реалізується ще багато іншої нерухомості: майнові комплекси, промислова, виробнича та складська нерухомість, торгово-розважальні комплекси, готелі, бази відпочинку, земельні ділянки, від броньованих інкасаторських автомобілей до моделей представницького класу, картини, монети та ще багато іншого. Взагалі, портфель банківських активів дуже цікавий своєю різноманітністю та масштабністю. Оскільки майно банків знаходиться на території всієї України навіть в невеликих містах, будь-хто та будь-де має можливість придбати нерухомість своєї мрії за привабливою ціною.

   Другий не менш цікавий та перспективний напрямок аукціонів: це продаж/оренда державного та комунального майна та банкрутство.

   У липні 2018 року стартувала Мала приватизація за новими правилами. Мала приватизація –  це продаж підприємств, земельних ділянок, комерційної, виробничої, промислової, складської нерухомості, пакетів акцій компаній, які належать державі чи місцевій владі. Тепер продаж державного та комунального майна, що перебуває у розпорядженні Фонду державного майна України та органів місцевого самоврядування продається виключно на аукціонах ProZorro.Продажі. Мала приватизація відкрила нові можливості для бізнесу – кожен може прийти і вільно купити щось для себе у держави. Для цього йому не потрібні зв’язки, знайомства, хабарі і тому подібне.

   Ще один цікавий напрямок роботи системи ProZorro.Продажі – банкрутство. З 21 жовтня 2019 року продаж майна у справах про банкрутство фізичних та юридичних осіб проводиться виключно на електронних аукціонах ProZorro.Продажі. Абсолютно все майно боржника, а це може бути будь-яке рухоме чи нерухоме майно (житловий будинок, квартира, комерційна та виробнича нерухомість), земельні ділянки, транспортні засоби, цілі майнові комплекси, акції та навіть цінні папери будуть продаватись на онлайн аукціонах.

   І, мабуть, найскладніший та довгоочікуваний напрямок роботи в системі ProZorro.Продажі розпочато з набранням чинності нового Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Цей напрямок повноцінно почав працювати з 1 жовтня 2020 року та передбачає передачу державного та комунального майна в оренду виключно через ЕТС (електронну торгову систему ProZorro.Продажі). Тепер вся державна та комунальна власність буде відкритою для всіх та прозорою. Завдяки онлайн аукціонам власність держави та місцевих громад буде здаватись в оренду на конкурентній основі та за ринковими цінами.

   Отже, виходячи з викладеного, в системі ProZorro.Продажі можна придбати практично все, вільно, дистанційно, а що саме головне за приємними цінами.

   Що ж, розберемо тепер іншу систему аукціонів: СЕТАМ

   СЕТАМ – система електронних торгів арештованого майна. Система почала працювати в усіх регіонах України з серпня 2014 року. Основним напрямком роботи СЕТАМ є продаж арештованого майна, що виставляється на продаж державною виконавчою службою чи приватним виконавцем. Окрім арештованого майна в системі реалізовуються активи збанкрутілих банків та підприємств, а також фізичних та юридичних осіб у рамках проекту добровільної реалізації майна.

   В системі СЕТАМ продається наступне майно:

 • Нерухомість (комерційна, промислова, виробнича, складська, житлові будинки та квартири, готелі та бази відпочинку, недобудови, гаражі);
 • Земельні ділянки з різним призначенням;
 • Транспортні засоби (легкові автомобілі, вантажні автомобілі, автобуси, спецтехніка, сільгосптехніка, водний транспорт, причепи);
 • Електро та побутові товари;
 • Металобрухт та вугілля;
 • Канцелярські товари та одяг і взуття.

   Що ж, розглянемо плюси та мінуси даної системи.

   По-перше, СЕТАМ є державною установою, що в свою чергу в якійсь мірі дає гарантію чесних аукціонів. Крім того, є відповідний порядок проведення торгів затверджений Міністерством юстиції України якого зобов’язані дотримуватись державні виконавці при передачі майна на аукціон. По – друге, вартість майна. Майно передається на реалізацію за ринковою ціною, що визначається незалежним оцінювачем. У випадку нереалізації на перших та других торгах, майно уцінюється до 30% для нерухомості та до 50% для рухомого майна. Єдиним але неприємним мінусом для потенційних покупців є те, що майно реалізується в примусовому порядку без згоди власника. Тому покупці повинні усвідомлювати про можливі ризики купівлі майна «в мішку» зі сторони колишніх власників.

   Деякі корисні поради від юристів компанії «Електронні закупівлі» (www.ezakupivli.com.ua) щодо участі в аукціонах СЕТАМ. Перш за все необхідно максимально зібрати всю інформацію відносно об’єкту, що плануєте купувати та його власника. Отримайте від продавця (державного чи приватного виконавця) правовстановлюючі документи та технічні характеристики, вимагайте надати можливість фактично переглянути об’єкт продажу. Перевірте інформацію відносно боржника – власника майна, що реалізується. Дані хто є власником майна можна отримати з Автоматизованої системи виконавчого провадження. За даними ПІБ боржника перевірити інформацію, що міститься в інтернет ресурсах. По – друге, обов’язково перевірте інформацію на сайті Судової влади України відносно судових справ за участю власника майна. По – третє, перевірте в реєстрі речових прав наявність всіх арештів та обтяжень відносно майна, якщо це нерухомість. Лише після збору інформації та проведеного юридичного аналізу можна приймати рішення щодо участі в аукціоні.

   Отже, ми порівняли дві системи з продажу майна шляхом проведення публічних онлайн аукціонів. Основною відмінністю на нашу думку є те, що на ProZorro.Продажі реалізується власне майно банків чи державних та комунальних установ, а через СЕТАМ реалізується майно, що примусово вилучено державними та приватними виконавцями та реалізовується без згоди власника.  Не зважаючи на цю відмінність ці дві системи об’єднує єдина мета – прозора, відкрита та чесна конкуренція під час купівлі – продажу майна на онлайн аукціонах. Переглянути весь перелік майна, що реалізується на ProZorro.Продажі  та СЕТАМ можливо за посиланням – www.ezakupivli.com.ua/auctions

   Враховуючи шалену трансформацію бізнеса в онлайн плоскість, аукціони системи ProZorro.Продажі та СЕТАМ, що проводяться в режимі онлайн дають колосальні можливості підприємцям для маштабування свого бізнесу, а отже покращення фінансової стабільності країни та її населення.

 

 


Поділитися на facebook
ПОДІЛИТИСЬ
0

КОМЕНТАРІ

Підписка на розсилку