МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
(Мінекономіки)
вул. М. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008, тел. (044)200-47-53, факс (044)253-63-71
E-mail: meconomy@me.gov.ua, http://www.me.gov.ua, код ЄДРПОУ 37508596
На № ________ від __________
Органи державної влади,
органи місцевого самоврядування,
установи, організації, підприємства
та інші суб’єкти сфери публічних
закупівель
Щодо внесення змін до
Закону України “Про публічні закупівлі”
Міністерство економіки України як Уповноважений орган, який здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель, інформує, що з 23.10.2024 набув чинності Закон України від 19.09.2024 № 3988-IX “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” щодо забезпечення оприлюднення замовниками у електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)” (далі – Закон № 3988-IX), який спрямований на забезпечення максимальної відкритості та прозорості інформації про використання публічних фінансів, стосується закупівель послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту обʼєкта будівництва, послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва обʼєктів з розробленням проектної документації, шляхом оприлюднення інформації про ціни на матеріальні ресурси.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до Рішення Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно – правовому акті. При цьому така вказівка в Законі № 3988-IX відсутня.
З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.
Поряд з цим, розділом ІІ прикінцевих положень Закону № 3988-IX встановлено Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, у тому числі визначити невідʼємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту обʼєкта будівництва, послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва обʼєктів з розробленням проектної документації документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси в обсягах, визначених цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, у тому числі в частині визначення невідʼємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту обʼєкта будівництва, послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва обʼєктів з розробленням проектної документації документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси в обсягах, визначених цим Законом;
забезпечити функціонування та наповнення веб-порталу з питань державних закупівель та можливість технічної реалізації положень цього Закону.
Крім цього, звертаємо увагу, що положення абзаців шостого і сьомого підпункту 1 пункту 4 розділу І Закону № 3988-IX набирають чинності через 60 днів з дня набрання ним чинності, а саме з 22.12.2024.
Щодо інформації про ціни на матеріальні ресурси
Згідно з абзацами другим, третім та четвертим статті 41 Закону невідʼємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту обʼєкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Невідʼємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва обʼєктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої
проектної документації (затвердження проектної документації є обовʼязковим, якщо це передбачено законодавством).
У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обовʼязково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Слід зазначити, що при визначенні вартості будівництва використовуються кошторисні норми України “Настанова з визначення вартості будівництва” та “Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво”, затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281.
Так, зокрема, відповідно до пункту 3.26. Настанови з визначення вартості будівництва відомість ресурсів до об’єктного кошторису складається за формою, наведеною у додатку 6 цієї Настанови. Відповідно до пункту 3.40. Настанови з визначення вартості будівництва відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва складається за формою, наведеною у додатку 11 цієї Настанови.
Тому вищезазначені форми, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси та інформацію щодо найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, а також вартості транспортування та заготівельно-складських витрат, можуть зазначатись невідʼємними додатками до договору про закупівлю.
Крім цього, у документі щодо інформації про ціни на матеріальні ресурси, обовʼязково має додаватися інформація про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
Відповідно до частин другої та третьої статті 36 Митного Кодексу України (далі – МКУ) країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених МКУ. Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.
Звертаємо увагу також, що така інформація має бути розміщена замовником у машинозчитувальному форматі.
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 “Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних”, машиночитаний формат – формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини.
Згідно з пунктом 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF.
Разом з тим наказом Мінекономіки від 07.04.2020 № 648 веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель визначено інформаційно-телекомунікаційну систему “PROZORRO” за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua, а відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу є державне підприємство “ПРОЗОРРО” (далі – ДП “ПРОЗОРРО”). Тому, з технічних питань слід звертатися до адміністратора системи ДП “ПРОЗОРРО”.
При цьому питання щодо машинозчитувального формату публікації документів висвітлено на Prozorro Інфобокс за посиланням: https://infobox.prozorro.org/articles/shchodo-u-mashinozchituvalnogo-formatupublikaciji-dokumentiv
Крім цього, виходячи з пунктів 10 і 11 частини першої статті 10 Закону замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію про закупівлю, а саме:
договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) –
протягом трьох робочих днів з дня його укладення;
повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси – протягом трьох робочих днів з дня: внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною пʼятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону); складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі.
Згідно з пунктом 38 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 1 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобовʼязань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.
Разом з тим інформуємо, що відповідно до частини третьої статті 21 Закону України “Про комітети Верховної Ради України” комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати роз’яснення щодо застосування положень законів України. У зв’язку з цим, з питань щодо застосування Закону № 3988-IX можливо звертатися за роз’ясненнями до Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку.
Виконуючий обов’язки директора
департаменту сфери публічних
закупівель та конкурентної політики
Валерій ШЕРГІН