Проєкт з’явився в перші дні війни з метою збирати потреби від держзамовників у нагальних речах, верифікувати їх і шукати постачальників у базі Prozorro.
На початку повномасштабного вторгнення Prozorro спільно з майданчиками створило перелік компаній, які були готові забезпечити ці потреби. Тоді було вкрай важливо зібрати потреби в одному місці та забезпечити прозорість їх задоволення. Отже, в електронній системі Prozorro розробили функціонал для збору потреб, пов’язаних з воєнним станом.
Працювало це таким чином: обласні військові адміністрації могли збирати потреби від територіальних громад через Prozorro, структурувати та верифікувати їх, адже функціонал системи дозволяє додавати обґрунтування щодо потреби. Цим функціоналом могли користуватись всі замовники системи.
Запровадження такого функціонала збільшило рівень довіри міжнародних партнерів, які допомагали України.
Згодом Prozorro+ став “парасолькою” для декількох напрямів:
- задоволення потреб за гроші міжнародних партнерів або отримання товарів першої потреби від гуманітарних штабів, а потім фонду “Razom” та ГО “Електронна демократія”);
- звітування територіальних громад про отримання та розподіл гуманітарної допомоги (у співпраці з ГО “Центр Громадських Ініціатив”);
- закупівлі за кошти донорів (донори могли проводити закупівлі в системі).
Потім донорські закупівлі виокремились і наразі функціонують як окремий функціонал системи, який розвивається з урахуванням вимог міжнародних партнерів, а звітування продовжувалось до весни 2024 року.
Грант, який отримала ГО “Електронна демократія” від фонду “Razom”, витрачали на потреби ВПО. Громада могла отримати грант за кількох умов:
- населення громади не мало перевищувати 10 тисяч осіб;
- допомогу повинні отримувати ВПО та постраждалі від війни;
- у допомогу повинні входити харчові продукти та товари першої потреби.
За гроші фонду “Razom” було закрито потреби 18 громад на суму майже 4 мільйони гривень. Громадам були передані побутова техніка, генератори для обігріву шелтерів, продукти, товари першої потреби, засоби гігієни та медикаменти, одяг і взуття тощо. А завдяки системі можна було побачити увесь процес закупівлі — від отримання потреби до її задоволення.
Володимир Фльонц, голова ГО “Електронна Демократія”, здійснювала адміністративну підтримку закупівель за гроші фонду “Razom”:
Коли почалася повномасштабна війна, гостро постало питання про справедливе та швидке розподілення гуманітарки.
Профіль нашої ГО — це електронні системи голосування, нічого пов’язаного із благодійністю. Більшість фондів самі привозять речі, мають власні склади, забезпечують охорону — у нас же не було нічого з цього. Натомість була команда програмістів, які хотіли допомогти Україні.
Нашою метою стало об’єднання людей та донорські організації й таким чином надати можливість громадським організаціям, у яких немає закупівельників, отримати допомогу. Ми не прагнули бути посередником між донором і реципієнтом, контакт між ними відбувався напряму.
Ми ж забезпечили адміністрування та побудували унікальну систему відстеження. Виглядала вона таким чином: на кожну коробку гуманітарної допомоги кріпиться наліпка з QR-кодом. Цю наліпку потрібно було обов’язково сфотографувати перед відправкою. Після цього ми вилучали GPS координати з кожної наліпки, щоб побачити, де було зроблене фото, і відстежувати маршрут до моменту отримання. Таким чином, кожна коробка завжди була перед очима.
На мою думку, система Prozorro — наразі найкращий інструмент для розподілення допомоги. Ми довели, що надавати ефективну допомогу можна, не протиставляючи себе державі.”
Вадим Красиленко, головний спеціаліст відділу соціального захисту та охорони здоров’я населення Бершадської міської ради, реципієнт програми:
У Бершадській міській раді ми дізналися про програму навесні 2022-го. Сконтактувати з організаторами, пройшли швидкий інструктаж. Проаналізували потреби (тоді це були засоби особистої гігієни, побутова хімія, товари першої потреби), написали обґрунтування, погодили потребу з донором, провели закупівлю за погодженою потребою, донор за неї розраховувався — власне, все. Невдовзі таким же чином закупили харчові продукти для ВПО.
Завдяки програмі закупівля пройшла швидко, за 10 днів гуманітарну допомогу вже роздали, а донори оплатили товар.
Ми майже не втручалися у процес закупівлі — розрахунок відбувся безпосередньо між донором та магазином. Останні закупівлі у рамках Prozorro+ ми погодили в листопаді 2022-го. За цей час сума допомоги, надана мешканцям бершадської громади, сягнула 400 тисяч гривень.
Джерело: https://infobox.prozorro.org/articles/zavershennya-proyektu-prozorro