Як бути скаржнику, який оскаржив, наприклад, неправомірну відміну процедури закупівлі й виграв скаргу, Проте замовник не виконує зобов’язання АМКУ?
Питання:
Замовник відмінив торги. Учасник оскаржив це рішення в АМКУ, відміну було скасовано. При цьому жодних подальших дій замовник не вчиняє, процедура досі перебуває в статусі «Кваліфікація переможця». Чи є це порушенням законодавства й що робити в цьому випадку учаснику?
Відповідь:
Згідно з частиною 22 статті 18 Закону України « Про публічні закупівлі» (далі — Закон) рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов’язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження.
Якщо замовник не виконує рішення АМКУ й не оскаржує його в суді у строки, наведені в Законі, це є порушенням, що може призвести до адміністративної відповідальності, а саме: невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження за результатами розгляду скарг суб’єктів оскарження, подання яких передбачено Законом, тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 34 000 до 85 000 грн (частина 5 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
З практикою суду щодо цього питання ознайомтеся в матеріалі « Невиконання рішення АМКУ коштувало керівнику замовника 34 000 грн. Постанова суду», з практикою ДАСУ можна ознайомитися в матеріалі « Невиконання рішення АМКУ: практика ДАСУ».
Отже, якщо замовник не виконує рішення АМКУ протягом 30 днів, радимо скаржнику звернутися з офіційним листом до керівника замовника й повідомити про те, що такі дії можуть призвести до накладання штрафу саме на керівника замовника від 34 000 до 85 000 грн.
Окрім цього, можна повідомити про таке порушення Держаудитслужбу поштою, електронною поштою або через форму звернення.